Pískovcový kříž s ukřižovaným Kristem a postavami Panny Marie a sv. Jana Evangelisty je osazený v obci Líšný před zastávkou železniční dráhy na pozemku pč. 120. Protože je celé sousoší vztyčeno z jediné římsy, jde o skutečnou Kalvárii (sochařské zobrazení Ukřižování, typicky krucifix doplněný postavami Panny Marie a sv. Jana stojícími pod křížem), která je zároveň takovým prostorovým uspořádáním unikátní i v rámci Jabloneckého okresu.
Podle datace na čelní straně dříku byl zhotoven v roce 1807, památkově chráněný je od roku 1958. Poslední renovace proběhla v roce 2004.
Autorem Kalvárie je podle znalce zdejšího regionu J. V. Scheybala zřejmě Jan Chládek mladší, který převzal kamenickou dílnu po svém otci v Turnově.
V dolní části je na pískovcovém podstavci soklu s letopočtem první renovace kříže v roce 1841 umístěn čtyřboký dřík zakončený volutovou římsou o rozměrech 110 x 75 cm..
Na přední straně dříku je vytesán reliéf znázorňující sv. Annu a vročení 1807. Další reliéfy na dříku znázorňují patrona rodiny a manželství sv. Antonína Paduánského, zemského patrona a ochránce proti povodním a vodních řemesel sv. Jana Nepomuckého a ochránce proti požáru a řemesel pracujících s ohněm sv. Floriána.
Skladba těchto svatých byla přirozená, neboť potřeba ochrany před vrtochy počasí, nebezpečím požárů i nelehkého živobytí byla stále aktuální, ostatně kvůli napáchaným škodám jednou velkou průtrží mračen byla Kalvárie vytvořena.
V horní části je na římse umístěn původně polychromovaný kříž zakončený třemi laloky a nesoucí tělo ukřižovaného Krista. Kříž je ve spodní části rozšířen a ozdoben symbolem hory Golgoty a lebkou se dvěma hnáty. Po stranách kříže jsou na samostatných podstavcích umístěny sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. Horní i dolní části jsou stejně vysoké - cca 190 cm.
U Kalvárie se scházeli místní občané ještě v 1. polovině 20. století. Kromě individuálních modliteb byly oblíbené hromadné večerní pobožnosti v týdnu okolo svátku sv. Jana Nepomuckého (16.5.), na které se těšila většina obyvatel celé osady včetně místní mládeže, pro kterou to byla zároveň vítaná příležitost k vzájemnému seznamování a společnému trávení volného času.
V době po ukončení 1. světové války byla Kalvárie poškozena vandaly a opravena byla až v roce 1938 sochařem Malým ze Splzova.
Závažnější poškození nastalo v 70. letech minulého století, kdy byla uražena část římsy nesoucí sochu sv. Jana Evangelisty, oprava prováděná památkovým úřadem a pod dohledem výtvarníka J. Tocksteina trvala několik měsíců.
Poslední oprava polychromie proběhla začátkem 70. let, některé její znatelnější stopy jsou v současnosti viditelné na reliéfech, na vlastních plastikách ale již prakticky žádné zbarvení vidět není.
V letech 2004–2005 byla Kalvárie restaurována obcí s podporou Libereckého kraje, kdy bylo zároveň upraveno okolí kříže – kolem sousoší byly ve vzdálenosti 240 cm od sebe do země vsazeny čtyři 70 cm vysoké sloupky a jejich horní části spojeny ozdobnými ochrannými řetězy.
Autor textu: kronikář obce RNDr. Miroslav Kozák
Zdroj obrázků: vlastní
Stavy a průtoky na vodních tocích: