Rok 1951
Správa obce:
Složení jako v minulém roce
Činnost MNV
V soutěži o nejlepší obec v r. 1950 nedosáhla zdejší obec dobrého umístění, neboť se nepodařilo udělat pokroky v přeměně soukromého hospodaření na hospodaření kolektivní v družstvu.
Organizační pomoc MNV
V roce 1951 docházel do zdejší obce t. zv. patron obce s. Hofman(úředník ONV), okresní důvěrník pro výrobu a výkup s. Štěpánek (organizační důvěrník HD), a újezdní tajemník s. Rubeš. Mnoho lidí – málo však skutečné pomoci!
Zřízení místních tajemníků
Proto se rozhodla naše úřední místa zrušit všechny uvedené instituce a od 1. ledna 1952 dosadit do obcí t. zv. místní tajemníky.
Obecní hospodaření
Rozpočet obce byl jako loni zapojen do státního rozpočtu. Roční příjmy dosáhly 53 000 Kčs a veškeré výdaje včetně akce 5M a investic 255 000 Kčs.
Odvody
Letos bylo ze zdejší obce odvedeno k výkonu vojenské služby 5 vojáků. Nástupní termín byl letos po prvé 1. listopadu. Ze základní služby se vrátili 3.
Ohlasy důležitých veřejných událostí
Studená válka mezi Západem a Východem trvala v neslábnoucí síle. Pokračoval však také boj za mír. I ve zdejší obci provedeno hlasování na zachování míru. Všichni občané na 100% hlasovali za mír.
Zásobování obyvatelstva
V minulém roce byla úplně uvolněna mouka a chléb. Ačkoliv byla dobrá úroda a dovoz nevídaných rozměrů, nastala v zásobování těmito poživatinami veliká krize.
Byla zajisté vyvolána nepřáteli režimu. Vláda byla nucena dát tyto produkty opět do vázaného oběhu.V létě nastala krize v zásobování masem. Projevila se na vázaném trhu snížením měsíční dávky o 30 dkg(na 1,20kg) a na volném trhu maso téměř nebylo. Příčina toho je dle vládního prohlášení v tom, že živočišná výroba (jako zemědělská vůbec!) je zastaralá, neproduktivní. Ke konci roku 1951 ohlásila vláda pronikavou úpravu vázaného trhu. Nejvýznačnějším bodem vyhlášky je, že samozásobitelem veškerými potravinami (mimo cukr) jsou všichni majitelé zemědělské půdy (t.j.) i potravin) na 1/2 ha. Dále rolníci, kteří nesplní dodávkovou povinnost, nedostanou ani lístek na cukr, mýdlo a textil. Smysl je jasný. Donutit zemědělce, aby hledali nové cesty výrobní (v družstvech) a ti nejmenší, aby se zapojili do práce v průmyslu. Má být také vystupňován třídní boj na vesnici a rok 1952 má být v ČSR to, jako byl rok 1929 v SSSR.
Činnost politických stran
Ve zdejší obci byla organisovaná pouze KSČ. Jejím předsedou byl soudruh Bohumír Šourek. Tato strana řídila veškeré dění v obci.
MAV NF (Místní akční výbor národní fronty) s předsedou s. Vilémem Kinským dozíral na zachovávání politické linie vlády a organizoval veškeré politické podniky.
Škola
Ředitelem školy je nadále Josef Pešta. Letos měla škola (národní) 26 žáků. Zkouší se zde nový způsob vyučování na jednotřídních školách (sovětský vzor). V podstatě jde o vyučování ve 2 směnách. Připojením závodu BARABA na školní vodovod bylo položeno nové vodovodní potrubí. Přípojka ke škole zároveň s odpadem byla po mnoha těžkostech dokončena v říjnu. O prázdninách 1951 bylo zapsáno 20 dětí. 18 dětí se úplně stravovalo. V tomto roce se stravování značně zlepšilo. Dělníci patronátního závodu věnovali dětem na vánoční nadílku 8 000 Kčs. 4. prosince na svátek patronů n. p. Baraba odevzdaly děti mateřské školy stuhu s věnováním milým patronům.
VOK – MLK
Veřejná obecní knihovna byla přeměněna na Místní lidovou knihovnu. Nový knihovník Josef Hoření se dobře osvědčil. Pod jeho vedením nabývá knihovna pravého poslání. Počet čtenářů i výpůjček stále stoupá.
Počet čtenářů: 82
Návštěv: 1 745
Výpůjček: 5 000
Přednášky – jubilea – slavnosti
I v tomto roce byly pořádány t. zv. Hovory s občany. Byly veřejné hovory o škole. Přednáškami osvětlen význam Mezinárodního dne žen, 1. máje, 9. května, 7. 11. (VŘR) aj. KSČ oslavila slavnostním shromážděním 30 let trvání Komunistické strany Československa. Uspořádán Sokolský den s bohatým a pestrým programem. Zvláště pozoruhodný byl 14. 4. 1951? Pochod míru", kterého se zúčastnilo 620 obyvatelů z Líšného a z Vranové. 3. 1. 1951 se zúčastnila široká veřejnost včetně mládeže projevu spisovatelky Jarmily Glazarové, delegátky ČSR na sjezdu delegátů světového výboru obránců míru ve Varšavě na théma: ?Průběh kongresu a boj za mír ve všech zemích světa" v sokolovně v Líšném.
Kursy:
KSČ pořádala pro své členy 2. a 3. rok stranického školení. Třetího roku se mohli zúčastnit i nestraníci.
Stav mezd
Tento rok bylo z vládních míst poukazováno na to, že mzdy rostou rychleji než produktivita práce. Byla učiněna opatření, která mají tomuto zjevu zabránit (např. ?mzdové úkony pro jednotlivé závody?). Dle sdělení předsedy vlády je průměr dělnických mezd 5 000 Kčs. Přitom ovšem jsou i mzdy menší, zvláště v distribuci (kolem 3 000 Kčs).
V tomto roce jsou již všechny práce znormovány a platí se dle Státního katalogu práce.
Ceny
Životní potřeby se kupovaly jednak na vázaném trhu (na lístky) – jednak na trhu volném.
lidový salám: 160 Kčs
tmavá tlačenka: 120 Kčs
sekaná pečeně: 80 Kčs
skopové: 80 Kčs, 100 Kčs, 120 Kčs
koňské: 50 Kčs, 45 Kčs, 45 Kčs
Snížené ceny potravin na volném trhu
Ministerstvo vnitřního obchodu oznamuje snížení ceny některých potravin podávaných na volném trhu. S platností od 5. července 1950 zavádějí se tyto ceny: 1 kg na volném
máslo: 450 Kčs
umělý tuk: 250 Kčs
cukr: 120 Kčs
káva: 1 200 Kčs
rozinky: 400 Kčs
pomeranče: 120 Kčs
sardinky (1 malá krabička): 200 Kčs
salám uherský: 1 000 Kčs
Počasí
Leden: na začátku mrazy do 10°C – později obleva, deště. Od 11. padal sníh do výše 1/2 m, brzy však mizel.
Únor: Téměř bez sněhu – nemrzlo, 13.2. 15°C
Březen: od 1. do 6. mrazíky, potom zase teplo
Duben: ranní mrazíky – málo deště
Květen: studený – vláhy dostatek
Červen: chladný – deště, bouřky, větry – na stromech mnoho hmyzu
Červenec: začátek chladný, málo vláhy – teplých dnů málo
Srpen: na začátku bouře s lijáky, později klidněji a tepleji
Září: teplé a suché počasí
Říjen: téměř po celý měsíc ranní mrazy. Nespadla ani kapka deště.
Listopad: Na začátku ještě ranní mrazy, brzy však přestaly. Postřiky celkem slabé 26. poletoval první sníh.
Prosinec: téměř bez mraků, bez sněhu, občas déšť nebo mokrý sníh
Jarní práce dobře provedeny. Brambory někde zdržely deště. Žně i sklizeň brambor byly rychle provedeny. Úroda byla celkem dobrá. Chvíli méně sypalo a brambory byly menší. Seno se špatně sušilo pro časté deště. Borůvek a malin bylo málo, houby téměř nerostly. Včelaři si celkem chválili.
JZD ani v tomto roce nebylo ustaveno. Nelze říci, že rolníci nebyli o nových formách a jejich výhodách přesvědčováni. MNV organizoval přesvědčovací kampaně. Veřejní činitelé využívali každé příležitosti k popularizaci družstevnictví. Vše však ztroskotalo o organisovaný odpor některých rolníků.
Živnosti
V tomto roce zaniklo soukromé pekařství u J. Buchara, který bude napříště péci pro PKD Semily a dodávat výrobky do místní prodejny PKD Líšný (u Šulců). Držiteli soukromé živnosti jsou dosud i:
Rudolf Netřebský, hostinský
Bohumil Chvalina, holič
Josef Hoření, krejčí
Stanislav Pekař, obuvník
Spolky
Nevyvíjely (kromě Sokola) téměř žádnou činnost. Částečně se probouzí ČSM (závodní organizace PBZ). Sbor dobrovolných hasičů změnil naprosto ve smyslu vládních nařízení svou organizační podobu. Při MNV ustaven? Místní požární sbor s velitelem Jáchymem Velem?.
Zdravotnictví
Zákon o jednotné zdravotnické péči počítá i s t. zv. místními zdravotníky. Ze zdejší obce vyškolen Jáchym Vele. V obci byla provedena akce PN. Všichni občané ve stáří 15–40 let se podrobili odběru kapky krve ke zkoumání na pohlavní nemoci. Později se všichni občané nad 15 let podrobili rtg. snímku plic. Byla provedena též kontrola tbc u dětí.
Zapsal
Josef Pešta
kronikář